Zoo v domě? To je pro mě!

AGAMA LÍMCOVÁ - Chlamydosaurus Kingii

 

 

Výskyt
Agamu Límcovou můžeme najít na severním konci Austrálie, včetně oblastí Kimberly, Cape York Penisula a vychodní části oblasti Queensland. Jsou hojně rozšířeny i na jižní části Nové Guinee.
Fyzický vzhled
Agama Límcová je jedním z nejnápadnějších a mezi ještěry největším a nejdelším ještěrem rodu agam v Austrálii. Tělo je relativně krátké s dlouhým límcem a ocasem. Vrchní a spodní čelist je plná malých ostrých zubů, včetně zubu /špičáku/ uprostřed, který je delší než ostatní.
Charakteristickým rysem Agam Límcových je šupinatý límec. Může dosahovat v průměru 26cm a je barevně skvrnitý. Na kraji vroubkovaný límec se skládá z velkých kožních záhybů, které jsou na rubu lysé a z obou stran obklopují hlavu. Rozevírá se pomocí řady podpůrných kůstek jazykové kosti chrupavčitého charakteru.
Šupinatý límec agama používá k zastrašení útočníka, při procesu namlouvání nebo obhájení svého teritoria před jiným samcem.
Dalším charakteristickým rysem u Agam Límcových jsou jejich mohutné, svalnaté zadní nohy. Zadní a přední končetiny jsou opatřeny drápy. V nohách mají obrovskou sílu, kterou jako stromoví ještěři potřebují. Celková délka těla je 90-95cm. Dospělý a zdravý samec váží kolem 870g a dospělá samice přibližně 400g.
Rozmnožování
K namlouvání dochází v období dešťů. Samec se dvoří samici svým do široka rozevřeným límcem. Velmi často u toho do široka otevírá tlamu. Při tomto rituálu se vybarvuje a nafukuje, čímž opticky zvětšuje svoji velikost. Vejce jsou oplodněna v těle samice. Samice snášejí v přírodě 2 x do roka 8-14 vajec za snůšku. Četnost snůšek je závislá na faktorech, jako je dostatek potravy a podmínky ve kterých se nacházejí.
Po dobu inkubace by mělo být v inkubátoru 27-33stupnů. Po snůšce se samice již o vajíčka nestará. Mláďata se rodí soběstačná.
Chování
Šupinatý límec - ten agama do široka rozevře pokud se cítí ohrožena. Tlamu ze široka otevírá k zastrašení agresora. Nejaktivnější jsou tito ještěři přes den a v období dešťů. Souvisí to i s tím, že metabolický systém je rychlejší v období dešťů. Díky dešťům je dostatek potravy, příznivé teploty, vysoká vlhkost, která má vliv na jejich kůži. Agamy většinu času tráví na větvích stromů, odkud vyhlížejí po kořisti. Většinou splynou s prostředím a proto je těžké je zahlédnout. Avšak i Agamy Límcové mají své přirozené nepřátele. Nejčastěji jsou to hadi, ptáci, jiné druhy ještěrů, savci.
Potrava
Límcovky se nejčastěji v přírodě živí larvami motýlů, brouků, mláďaty drobných živočichů. Největší delikatesou pro límcovky jsou v přírodě zelení mravenci Oecophylla smaragdina.
V zajetí jsou nejčastější potravou těchto dráčků švábi, sarančata, holátka myší, cvrčci, červi.

Kontakt

Vyhledávání

Chlamydosaurus Kingii

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarma Webnode